DeFi nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

DeFi nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

DeFi, kripto para birimleri için ana kullanım durumu olarak giderek daha popüler hale geliyor. Bu gönderi, DeFi’nin ne olduğunu ve dahil olmadan önce bilmeniz gerekenleri ayrıntılı olarak açıklamaktadır..

DeFi Özeti nedir

DeFi, merkezi olmayan borsalar, merkezi olmayan para piyasaları, merkezi olmayan sigorta şirketleri vb. Gibi merkezi olmayan finansal hizmetlere verilen genel bir terimdir. Merkezi finansal hizmetleri herkesin katılmasına izin veren özerk kuruluşlarla değiştirmeyi amaçlamaktadır..

Özetle bu DeFi. Daha detaylı bir inceleme istiyorsanız okumaya devam edin. İşte ele alacağım konular:

#Crypto ExchangeBenefits

1

Binance
Best exchange


VISIT SITE
  • ? The worlds biggest bitcoin exchange and altcoin crypto exchange in the world by volume.
  • Binance provides a crypto wallet for its traders, where they can store their electronic funds.

2

Coinbase
Ideal for newbies


Visit SITE
  • Coinbase is the largest U.S.-based cryptocurrency exchange, trading more than 30 cryptocurrencies.
  • Very high liquidity
  • Extremely simple user interface

3

eToro
Crypto + Trading

VISIT SITE
  • Multi-Asset Platform. Stocks, crypto, indices
  • eToro is the world’s leading social trading platform, with thousands of options for traders and investors.

Okumayı Sevmiyor musunuz? Bunun yerine Video Kılavuzumuzu izleyin

1. Bitcoin ve Finansal Sistemimiz

Önceki yazılarımızı okuduysanız, Bitcoin’in herhangi bir merkez bankası veya hükümet tarafından kontrol edilmeyen bir para türü olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Bir banka veya finans kurumu gerekmeksizin dünyanın her yerinden herhangi birine transfer edilebilir.

Bitcoin merkezi olmayan bir paradır ve yeni başlıyorsanız, “Bitcoin nedirİlerlemeden önce “video.

Bununla birlikte, para transferi, bir finansal sistemdeki birçok yapı taşından yalnızca ilkidir. Birbirimize para göndermenin yanı sıra bugün kullandığımız çeşitli hizmetler var. Örneğin, krediler, tasarruf planları, sigorta ve borsalar, para etrafında inşa edilen ve birlikte finansal sistemimizi oluşturan hizmetlerdir..

Bugün, finansal sistemimiz ve tüm hizmetleri tamamen merkezileştirilmiştir. Bankalar, borsalar, sigorta şirketleri ve diğer finans kuruluşlarının hepsinde, bu hizmetleri kontrol eden ve sunan, ister şirket ister kişi olsun, sorumlu biri vardır..

Bu merkezi finansal sistemin veya kısaca CeFi’nin riskleri vardır – birkaçını saymak gerekirse kötü yönetim, dolandırıcılık ve yolsuzluk. Peki ya finans sistemini bir bütün olarak Bitcoin merkezi olmayan parayla aynı şekilde dağıtabilirsek? DeFi tam olarak bununla ilgili.


2. DeFi nedir?

DeFi, merkezi bir yetkiye veya sorumlu birine sahip olmayan finansal hizmetlere verilen bir terimdir. Belirli kripto para birimleri gibi, otomatik faaliyetler için de programlanabilen merkezi olmayan para kullanarak, herhangi bir sahibi olmayan ve hiç kimse tarafından kontrol edilmeyen borsalar, borç verme hizmetleri, sigorta şirketleri ve diğer organizasyonlar kurabiliriz..

Şaşkın? Merak etmeyin, sizin için ayrıntılı bir şekilde anlatacağız…

Defi Bileşen # 1 – Altyapı

Merkezi olmayan bir finansal sistem oluşturmak için ihtiyacımız olan ilk şey, merkezi olmayan hizmetleri programlamak ve çalıştırmak için bir altyapıdır. Neyse ki bizim için Ethereum tam da bunu yapıyor. Ethereum, ademi merkeziyetçi uygulamalar veya kısaca Dapps olarak da bilinen merkezi olmayan programlar yazmak için bir Kendin Yap platformudur..

Bizim “Ethereum nedir”Videosu Ethereum’u ayrıntılı bir şekilde açıklıyor, ancak şimdilik sadece Ethereum’u kullanarak, merkezi olmayan bir şekilde oluşturmak istediğimiz herhangi bir finansal hizmeti yöneten akıllı sözleşmeler olarak da bilinen otomatik kod yazabileceğimizi söyleyeceğiz..

Bu, belirli bir hizmetin nasıl çalışacağına dair kuralları belirlediğimiz anlamına gelir ve bu kuralları Ethereum ağına yerleştirdiğimizde artık onlar üzerinde kontrolümüz yoktur – bunlar değişmezdir..

Merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için Ethereum gibi bir sisteme sahip olduğumuzda, merkezi olmayan finansal sistemimizi oluşturmaya başlayabiliriz. Şimdi onu oluşturan yapı taşlarından bazılarına göz atalım.

Defi Bileşeni # 2 – Kararlı Para

Herhangi bir finansal sistemin ihtiyaç duyduğu ilk şey elbette paradır. Şöyle düşünüyor olabilirsiniz: “Ethereum’un para birimi olan Bitcoin veya Ether neden kullanılmasın?” Bitcoin’e gelince, aslında merkezden dağıtılmış olsa da, yalnızca çok temel programlanabilir işlevselliğe sahiptir ve Ethereum platformuyla uyumlu değildir..

Öte yandan, eter uyumlu ve programlanabilir, ancak aynı zamanda oldukça uçucudur. İnsanların kullanmak isteyeceği güvenilir finansal hizmetler oluşturmak istiyorsak, bu sistem içinde çalışmak için daha istikrarlı bir para birimine ihtiyacımız olacak. Stabilcoinlerin geldiği yer burasıdır.

Stablecoinler, gerçek dünyadaki bir varlığın değerine sabitlenmiş kripto para birimleridir, genellikle ABD doları gibi bazı büyük para birimleri. Videomuz “Stabilcoin nedir“Stabilcoinlerin nasıl yaratıldığını ve farklı stabilcoin sabitleme türlerinin ne olduğunu daha ayrıntılı olarak açıklıyor. Ek bilgi istiyorsanız kontrol ettiğinizden emin olun..

DeFi’nin amacı için, bir çeşit merkezi otorite gerektireceğinden, bir sabitleme sağlamak için fiat para rezervlerini kullanmayan bir stabilcoin kullanmak isteyeceğiz. Bu nerede DAI devreye giriyor.

DAI, ABD dolarının değerine sabitlenmiş, merkezi olmayan bir kripto para birimidir, yani bir DAI, bir ABD dolarına eşittir..

Değeri doğrudan ABD Doları rezervleri tarafından desteklenen diğer popüler stablecoin’lerin aksine DAI, Ethereum blok zincirinde halka açık olarak görülebilen kripto teminatlarla destekleniyor..

DAI fazlasıyla teminatlandırılmış, yani 1 $ değerinde bir Ether depozitoyu kilitlerseniz 66 sent değerinde DAI ödünç alabilirsiniz. Ether’inizi geri almak istediğinizde, ödünç aldığınız DAI’yi geri ödeyin ve Ether serbest bırakılacaktır. Teminat olarak kilitlenecek bir Ether’iniz yoksa, bir borsada DAI satın alabilirsiniz..

DAI aşırı teminatlı olduğundan, Ether’in fiyatı aşırı uçucu hale gelse bile, dolaşımdaki DAI’yi destekleyen kilitli Ether’in değeri büyük olasılıkla% 100 veya daha fazla kalacaktır..

Özünde, DAI stablecoin aslında Ethereum platformunda bulunan akıllı bir sözleşmedir. Bu, DAI’yi gerçekten güvenilmez ve merkezi olmayan bir stabilcoin yapar, kapatılamaz veya sansürlenemez, dolayısıyla diğer DeFi hizmetleri için mükemmel bir para biçimidir..

DeFi Bileşen # 3 – Finansal Hizmetler

Merkezi olmayan finansal sistemimizde istikrarlı ve merkezi olmayan paraya sahip olduğuna göre, bazı ek hizmetler yaratmanın zamanı geldi. Tartışacağımız ilk kullanım örneği, merkezi olmayan değişim veya kısaca DEX’tir.

DEX’ler, kullanıcıların kripto para satın almasına, satmasına veya ticaretini yapmasına izin veren bir dizi kurala veya akıllı sözleşmelere göre çalışır. Tıpkı DAI gibi, Ethereum platformunda da bulunurlar, bu da merkezi bir otorite olmadan çalıştıkları anlamına gelir. Bir DEX’te işlem yaptığınızda, döviz operatörü, kayıt, kimlik doğrulama ve para çekme ücreti yoktur.

Bunun yerine, akıllı sözleşmeler kuralları uygular, alım satımları gerçekleştirir ve gerektiğinde fonları güvenli bir şekilde yönetir. Ayrıca, merkezi bir borsadan farklı olarak, genellikle bir işlem yapmadan önce bir döviz hesabına para yatırmaya gerek yoktur. Bu, tüm merkezi borsalar için var olan büyük borsa korsanlığı riskini ortadan kaldırır..

Ancak merkezi olmayan finans hizmetleri yelpazesi burada bitmiyor. Merkezi olmayan para piyasalarına geçelim – borç alanlar ile borç verenler arasında bağlantı kuran hizmetler.

Bileşik Ethereum tabanlı bir borç alma ve ödünç verme dapp’idir, yani kripto paranızı ödünç verebilir ve faiz kazanabilirsiniz. Alternatif olarak, kirayı ödemek veya bakkaliye satın almak için biraz paraya ihtiyacınız olabilir, ancak sahip olduğunuz tek para kripto para birimleridir. Eğer durum buysa, kripto paranızı teminat olarak yatırabilir ve ona karşı ödünç alabilirsiniz.

Compound platformu, borç verenleri borçlularla otomatik olarak bağlar, kredilerin şartlarını uygular ve faizi dağıtır. Kripto para birimlerine faiz kazanma süreci son zamanlarda son derece popüler hale geldi ve “verim çiftçiliğine” yol açtı – Kripto varlıklarını mümkün olan en fazla getiriyi elde etmeye çalışırken işe koyma çabasına verilen bir terim.

Bir DeFi hizmeti için başka bir örnek, merkezi olmayan sigorta olabilir.

Tüm bu yeni finansal ürünler kesinlikle kısa süre sonra ele alacağımız bazı riskler içeriyor, öyleyse neden bir şeyler ters giderse paramı sigortalayan bir hizmet oluşturmuyoruz?

Peki, her şey ortada herhangi bir sigorta şirketi veya acentesi olmadan bağımsız bir şekilde gerçekleşirken, sigorta için ödeme yapmaya istekli insanları bir prim karşılığında sigortalamaya istekli kişilerle buluşturan merkezi olmayan bir platforma ne dersiniz?.

3. Para Legoları

DeFi hizmetleri birbirleriyle bağlantılı olarak çalışır ve yeni ve heyecan verici fırsatlar yaratmak için farklı hizmetleri karıştırmayı ve eşleştirmeyi mümkün kılar. Bu tür, farklı LEGO bloklarını nasıl kullanabileceğinize ve inşa etmek istediğiniz her şeyle nasıl yaratıcı olabileceğinize benzer. Dolayısıyla, “para lejosu” terimi DeFi hizmetlerine atıfta bulunmak için icat edilmiştir..

Örneğin, aşağıdaki hizmeti farklı para lejonlarından oluşturabilirsiniz:

Ethereum’u DAI ile takas etmek için en iyi kurla borsayı bulmak için merkezi olmayan bir borsa toplayıcı kullanarak başlayın. Daha sonra istediğiniz DEX’i seçersiniz ve ticareti gerçekleştirirsiniz. Ardından, faiz kazanmak için aldığınız DAI’yi borçlulara ödünç verirsiniz. Son olarak, herhangi bir terslik olması durumunda güvence altında olduğunuzdan emin olmak için bu sürece sigorta ekleyebilirsiniz..

Bu, DeFi’nin sunduğu birçok fırsattan sadece bir örnek.


4. DeFi Avantajları ve Riskleri

Şimdiye kadar DeFi’nin sunduğu avantajları muhtemelen hayal edebilirsiniz. Şeffaflık, birlikte çalışabilirlik, ademi merkeziyet, tüm hizmetler için ücretsiz ve esnek kullanıcı deneyimi, bunlardan sadece birkaçı. Bununla birlikte, bilmeniz gereken bazı riskler de vardır..

En önemli risk, DeFi’nin henüz emekleme aşamasında olmasıdır ve bu, işlerin ters gidebileceği anlamına gelir. Akıllı sözleşmelerde geçmişte, insanların belirli hizmetler için kuralları doğru şekilde tanımlamadığı ve bilgisayar korsanlarının para çalmak için mevcut boşluklardan yararlanmanın yaratıcı yollarını bulduğu sorunlar vardı..

Mevcut DeFi hizmetlerinden herhangi birini denemeye karar verirseniz, herhangi bir sorun olması durumunda kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir miktar para ile yaptığınızdan emin olun..

Ek olarak, bir sistemin yalnızca en merkezi bileşeni olarak dağıtıldığını unutmamalısınız. Bu, bazı hizmetlerin Aşil topuğu olarak hareket edebilecek bazı merkezi yönleri korurken, bazı hizmetlerin yalnızca kısmen dağıtılmış olabileceği anlamına gelir. Bir ürün veya hizmete yatırım yapmadan önce tam olarak nasıl çalıştığını anlamak önemlidir, böylece ortaya çıkabilecek sorunların farkına varabilirsiniz..

5. Sonuç

Görünüşe göre DeFi devrimi erken benimseme aşamasına ulaştı ve önümüzdeki yıllar, uçurumdan ana akım benimsemeye geçip geçemeyeceğini gösterecek. Hiç şüphe yok ki, merkezi olmayan bir finansal sistem, şu anda mali ayrımcılıktan, yüksek ücretlerden ve fonlarını yönetmedeki yetersizliklerden muzdarip olan nüfusun büyük bir kısmına fayda sağlayabilir..

DeFi hakkındaki düşüncelerin neler? Ve hala bazı sorularınız varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bana bildirin.

“>

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map