Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Ticaret Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Ticaret Rehberi

Bu gönderi, Bitcoin ticaretinin temellerini kapsar. Temel terimlere aşina olmanıza, piyasayı ve trendini “okumanın” farklı yollarını anlamanıza, bir ticaret planı yapmanıza ve bu planı Bitcoin borsalarında nasıl uygulayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır..

Okumayı Sevmiyor musunuz? Bunun yerine Video Kılavuzumuzu İzleyin:

Kaynak bölümüne bağlantı

Bitcoin Ticaret Özeti

Bitcoin ticareti, düşük satın alma ve yüksek satış eylemidir. Bitcoin’i uzun vadede tutmak anlamına gelen yatırımdan farklı olarak, ticaret, endüstriyi bir bütün olarak ve özellikle fiyat grafiklerini inceleyerek fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışmakla ilgilidir..

İnsanların Bitcoin’in fiyatını analiz etmek için kullandığı iki ana yöntem vardır – temel analiz ve teknik analiz. Başarılı ticaret, gerçekten iyi olabilmeniz için çok zaman, para ve çaba gerektirir..

Bitcoin ticareti yapmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

Kısaca Bitcoin ticareti budur. Gerçekten ayrıntılı bir açıklama istiyorsanız okumaya devam edin.

1. Bitcoin Ticaretine Karşı Yatırım

#Crypto ExchangeBenefits

1

Binance
Best exchange


VISIT SITE
  • ? The worlds biggest bitcoin exchange and altcoin crypto exchange in the world by volume.
  • Binance provides a crypto wallet for its traders, where they can store their electronic funds.

2

Coinbase
Ideal for newbies


Visit SITE
  • Coinbase is the largest U.S.-based cryptocurrency exchange, trading more than 30 cryptocurrencies.
  • Very high liquidity
  • Extremely simple user interface

3

eToro
Crypto + Trading

VISIT SITE
  • Multi-Asset Platform. Stocks, crypto, indices
  • eToro is the world’s leading social trading platform, with thousands of options for traders and investors.

Konunun derinliklerine dalmadan önce yapmak istediğimiz ilk şey, Bitcoin ticaretinin ne olduğunu ve Bitcoin’e yatırım yapmaktan ne kadar farklı olduğunu anlamaktır..

İnsanlar Bitcoin’e yatırım yaptığında, bu genellikle uzun vadede Bitcoin satın aldıkları anlamına gelir. Başka bir deyişle, yol boyunca meydana gelen iniş ve çıkışlardan bağımsız olarak fiyatın nihayetinde artacağına inanıyorlar. Genellikle insanlar Bitcoin’e yatırım yapar çünkü para biriminin arkasındaki teknolojiye, ideolojiye veya ekibe inanırlar..

Bitcoin yatırımcıları uzun vadede para birimini HODL etme eğilimindedir (HODL, Bitcoin topluluğunda aslında “hold” kelimesinin yazım hatasından doğan popüler bir terimdir. BitcoinTalk forumundaki eski 2013 gönderisi).

Bitcoin tüccarları ise kar elde edilebileceğini düşündüklerinde kısa vadede Bitcoin alıp satarlar. Yatırımcıların aksine, tüccarlar Bitcoin’i kar elde etmenin bir aracı olarak görüyor. Bazen, ticaretini yaptıkları ürünün arkasındaki teknolojiyi veya ideolojiyi inceleme zahmetine bile girmezler.

Bunu söyledikten sonra, insanlar Bitcoin ticareti yapabilir ve yine de onunla ilgilenebilir ve dışarıdaki birçok insan aynı anda yatırım ve ticaret yapabilir. Bitcoin (ve birkaç altcoin) ticaretinin popülaritesindeki ani artışa gelince – bunun birkaç nedeni var.

Birincisi, bitcoin çok değişken. Diğer bir deyişle, piyasayı doğru bir şekilde tahmin etmeyi başarırsanız güzel bir kar elde edebilirsiniz. İkinci olarak, geleneksel piyasaların aksine Bitcoin ticareti 24/7 açıktır.

Hisse senetleri ve emtialar gibi çoğu geleneksel piyasanın açılış ve kapanış saatleri vardır. Bitcoin ile dilediğiniz zaman alıp satabilirsiniz.

Son olarak, Bitcoin’in göreceli olarak düzenlenmemiş ortamı, uzun kimlik doğrulama süreçlerine gerek kalmadan ticarete başlamayı nispeten kolaylaştırır..

Kendi Başınıza İşlem Yapmak İçin Çok Meşgul müsünüz? EToro’da Kopya Ticaretini Keşfedin

2. Ticaret Yöntemleri

Tüm tüccarlar aynı şeyi isterken, onu elde etmek için farklı yöntemler uygularlar. Popüler ticaret türlerinin bazı örneklerini inceleyelim:

Günlük ticaret

Bu yöntem, gün boyunca birden fazla işlem yapmayı ve kısa vadeli fiyat hareketlerinden kar sağlamayı içerir. Günlük tüccarlar, bilgisayar ekranlarına bakarak çok zaman harcarlar ve genellikle tüm işlemlerini her günün sonunda kapatırlar..

Scalping

Bu günlük ticaret stratejisi son zamanlarda popüler hale geliyor. Scalping, küçük fiyat değişikliklerinde önemli karlar elde etmeye çalışır ve genellikle “buharlı silindirin önünde kuruş toplamak” olarak anılır.

Scalping, son derece kısa vadeli ticarete odaklanır ve tekrar tekrar küçük karlar elde etmenin riskleri sınırlaması ve tüccarlar için avantajlar yaratması fikrine dayanır. Scalpers, bir günde düzinelerce, hatta yüzlerce işlem yapabilir.

Swing ticareti

Bu tür ticaret, fiyat döngülerinin doğal “salınımından” yararlanmaya çalışır. Swing tüccarları belirli bir fiyat hareketinin başlangıcını görmeye çalışır ve o zaman ticarete girer. Hareket bitene kadar tutunurlar ve karı alırlar.

Swing tüccarları, bilgisayar ekranlarını sürekli izlemeden büyük resmi görmeye çalışırlar. Örneğin, swing yatırımcıları bir ticaret pozisyonu açabilir ve istenen sonuca ulaşana kadar haftalarca hatta aylarca açık tutabilirler..

4. Bitcoin Ticaret Koşullarını Anlamak

Bitcoin ve kripto borsalarının çoğunda karşılaşacağınız kafa karıştırıcı terimlerin ve istatistiklerin bazılarını incelemeye devam edelim:

Ticaret Platformları, Komisyoncular ve Ticaret Siteleri

Bitcoin ticaret platformu, alıcıların ve satıcıların otomatik olarak eşleştirildiği çevrimiçi sitelerdir. Bir ticaret platformunun Coinmama gibi bir Bitcoin brokerinden farklı olduğunu unutmayın..

Ticaret platformlarının aksine, komisyoncular size Bitcoin’i doğrudan ve genellikle daha yüksek bir ücret karşılığında satarlar. Bir ticaret platformu, alıcıların ve satıcıların bir ticareti tamamlamak için doğrudan birbirleriyle iletişim kurduğu LocalBitcoins gibi bir pazardan da farklıdır..

Sipariş Defteri

Satın alma emirlerinin ve satış emirlerinin tam listesi, ticaret platformunda görüntülenebilen piyasanın emir defterinde listelenmiştir. İnsanlar Bitcoin satın almak için fiyatlara teklif verdiğinden, satın alma emirlerine teklif denir. Satış emirleri, satıcıların talep ettiği satış fiyatını gösterdikleri için sorulur..

Bitstamp sipariş defteri

Bitcoin Fiyatı

İnsanlar Bitcoin’in “fiyatına” atıfta bulunduğunda, aslında belirli bir ticaret platformunda gerçekleştirilen son işlemin fiyatını kastediyorlar. Bu önemli ayrım, örneğin ABD dolarının aksine herkesin takip ettiği tek bir küresel Bitcoin fiyatı olmadığı için ortaya çıkar..

Örneğin, Bitcoin’in belirli ülkelerdeki fiyatı ABD’deki fiyatından farklı olabilir, çünkü bu ülkelerdeki büyük borsalar farklı işlemler içerir..

Not: Fiyatın yanında, bazen yüksek ve düşük terimlerini de göreceksiniz. Bu terimler, son 24 saatteki en yüksek ve en düşük Bitcoin fiyatlarını ifade eder.

Ses

Hacim, belirli bir zaman diliminde işlem gören toplam Bitcoin sayısını ifade eder. Hacim, tüccarlar tarafından bir eğilimin ne kadar önemli olduğunu belirlemek için kullanılır; önemli eğilimlere genellikle büyük işlem hacimleri eşlik ederken, zayıf eğilimlere düşük hacimler eşlik eder.

Örneğin, sağlıklı bir yükseliş eğilimine, fiyat yükseldiğinde yüksek hacimler ve fiyat düştüğünde düşük hacimler eşlik edecektir..

Fiyatta ani bir yön değişikliğine şahit olursanız, uzmanlar bunun sadece küçük bir düzeltme mi yoksa ters bir eğilimin başlangıcı mı olduğunu belirlemek için işlem hacminin ne kadar önemli olduğunu kontrol etmenizi önerir..

Pazar (veya Anında) Siparişi

Bu tür bir emir, bir ticaret platformunda belirlenebilir ve olası herhangi bir fiyattan anında yerine getirilir. Sadece satın almak veya satmak istediğiniz Bitcoin miktarını belirlersiniz ve borsayı hemen gerçekleştirmesi için sipariş verirsiniz. Ticaret platformu daha sonra siparişinizi karşılamak için satıcıları veya alıcıları saygıyla eşleştirir..

Sipariş verildikten sonra, siparişinizin tek bir alıcı veya satıcı tarafından değil, birden fazla kişi tarafından farklı fiyatlarla eşleştirilmesi ihtimali yüksektir..

Örneğin, beş Bitcoin satın almak için bir piyasa emri verdiğinizi varsayalım. Ticaret platformu şu anda mevcut en ucuz satıcıları arıyor.

Sipariş, beş Bitcoin’i teslim edecek kadar satıcı topladığında tamamlanacak. Satıcıların mevcudiyetine bağlı olarak, bir fiyata üç Bitcoin satın alabilirsiniz ve diğer ikisini daha yüksek bir fiyata satın alabilirsiniz..

Diğer bir deyişle, bir piyasa emrinde, istenen miktara ulaşılıncaya kadar Bitcoin almayı veya satmayı bırakmazsınız. Piyasa emirleri ile, amaçladığınızdan daha fazlasını ödeyebilir veya daha azına satabilirsiniz, bu yüzden dikkatli olun.

Limit Emri

Karar verdiğiniz belirli bir fiyata Bitcoin satın almanıza veya satmanıza olanak tanır. Diğer bir deyişle, gereksinimlerinizi karşılayacak yeterli alıcı veya satıcı olmayacağından sipariş tamamen yerine getirilemeyebilir..

Coin başına 10.000 $ ‘dan beş Bitcoin satın almak için bir limit emri verdiğinizi varsayalım. O zaman sadece 4 Bitcoin sahibi olabilirsiniz çünkü size son Bitcoin’i 10.000 $ ‘dan satmaya istekli başka bir satıcı yoktu. 1 Bitcoin için kalan sipariş, fiyat tekrar 10.000 $ ‘a ulaşana kadar orada kalacak ve sipariş daha sonra yerine getirilecek..

Zarar Durdurma Emri

Fiyatın önemli ölçüde düşmesi durumunda gelecekte satmak istediğiniz belirli bir fiyat belirlemenizi sağlar. Bu tür bir sipariş, kayıpları en aza indirmek için kullanışlıdır.

Temelde ticaret platformuna aşağıdakileri söyleyen bir emirdir: fiyat belirli bir yüzde oranında veya belirli bir noktaya düşerse, Bitcoin’lerimi önceden belirlenmiş fiyattan satacağım, böylece mümkün olduğunca az para kaybedeceğim. Zararı durdur emri bir piyasa emri olarak hareket eder.

Diğer bir deyişle, stop fiyatına ulaşıldığında piyasa, emir yerine getirilene kadar coinlerinizi herhangi bir fiyattan satmaya başlayacaktır..

Yapımcı ve Alıcı ücretleri

İşlem yaparken karşılaşabileceğiniz diğer terimler üretici ücretleri ve alıcı ücretleridir. Şahsen ben hala bu modeli daha kafa karıştırıcı olanlardan biri olarak görüyorum, ama şimdi onu parçalamaya çalışalım.

Borsalar insanları ticarete teşvik etmek ister. Başka bir deyişle, “pazar yapmak” istiyorlar. Bu nedenle, mevcut herhangi bir alıcı veya satıcı ile eşleştirilemeyen yeni bir sipariş oluşturduğunuzda, yani bir limitli emir, temelde bir piyasa yapıcısınız ve genellikle daha düşük ücretlere sahip olursunuz.

Bu arada, bir piyasa alıcısı, taleplerini karşılayacak bir piyasa yapıcısı olduğu için anında yerine getirilen siparişler, yani piyasa siparişleri verir. Alıcılar işi borsadan çıkarır, bu nedenle genellikle borsanın sipariş defterine sipariş ekleyen üreticilerden daha yüksek ücret alırlar..

Örneğin, bir Bitcoin’i 10.000 $ ‘dan (en fazla) satın almak için bir limit emri koymuş olabilirsiniz, ancak en düşük satıcı yalnızca 11.000 $’ dan satış yapmaya isteklidir. O halde 10.000 $ ‘dan satış yapmak isteyen satıcılar için yeni bir pazar oluşturdunuz.

Dolayısıyla, piyasa fiyatının altında bir alış emri verdiğinizde veya piyasa fiyatının üzerinde bir satış emri verdiğinizde, piyasa yapıcı olursunuz..

Aynı örneği kullanarak, belki bir Bitcoin’i 12.000 $ ‘dan (en fazla) satın almak için bir limit emri vermişsinizdir ve en düşük satıcı 11.000 $’ dan bir Bitcoin satmaktadır. Ardından siparişiniz anında yerine getirilecektir. Borsanın sipariş defterinden siparişleri kaldıracaksınız, bu nedenle piyasayı alan bir kişi olarak kabul edilirsiniz.

6. Yaygın Ticaret Hataları

Harika, bu kadar ileri gittiniz ve şimdiye kadar dışarı çıkıp biraz saha deneyimi elde etmek için yeterli bilgi birikimine sahip olmalısınız. Ancak, ticaretin riskli bir iş olduğunu ve hataların maliyete mal olduğunu unutmamak önemlidir..

İnsanların ticarete başladıklarında yaptıkları en yaygın hataların üzerinden geçelim ve onlardan kaçınabilmeniz umuduyla.

Hata 1 – Kaybetmeyi Ödeyebileceğinizden Daha Fazlasını Riske Almak

Yapabileceğiniz en büyük hata, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla parayı riske atmaktır. Kendinizi rahat hissettiğiniz miktara bir göz atın. İşte en kötü durum senaryosu: Her şeyi kaybedeceksiniz. Kendinizi bu miktarın üzerinde işlem görüyorsanız, durun. Yanlış yapıyorsun.

Ticaret çok riskli bir iştir. Rahat ettiğinizden daha fazla para yatırırsanız, ticaret yapma şeklinizi etkiler ve kötü kararlar vermenize neden olabilir.

Hata 2 – Plan Yapmamak

İnsanların ticarete başlarken yaptıkları bir diğer hata, yeterince açık bir eylem planına sahip olmamaktır. Diğer bir deyişle, neden belirli bir ticarete girdiklerini ve daha da önemlisi, o ticaretten ne zaman çıkmaları gerektiğini bilmiyorlar. Bu yüzden ticarete başlamadan önce net kar hedefleri ve kayıpları durdurmaya karar verilmelidir..

Hata 3 – Borsada Para Bırakmak

Bu, herhangi bir kripto tüccarı için en temel temel kuraldır: Paranızı ASLA şu anda işlem yapmadığınız bir borsada bırakmayın. Paranız borsada duruyorsa, paranız üzerinde herhangi bir kontrolünüz olmadığı anlamına gelir. Borsa hacklenirse, çevrimdışı olursa veya iflas ederse, o parayı kaybedebilirsiniz..

Bir borsada işlem yapmak için kısa vadede ihtiyaç duyulmayan paranız olduğunda, onu korumak için kendi Bitcoin cüzdanınıza veya banka hesabınıza taşıdığınızdan emin olun..

Hata 4 – Korku veya Açgözlülüğe Boyun Eğmek

İki temel duygu, birçok tüccarın eylemlerini kontrol etme eğilimindedir: korku ve açgözlülük. Korku, rahatsız edici bir haber makalesi okuduğunuz, bir arkadaşınızdan bir söylenti duyduğunuz veya fiyattaki ani bir düşüşten korktuğunuz için (yakında düzeltilebilir) işleminizi erken kapatma şeklinde görünebilir.

Diğer büyük duygu, açgözlülük de aslında korkuya dayanır: kaçırma korkusu. İnsanların size bir sonraki büyük şeyden bahsettiğini duyduğunuzda veya piyasa fiyatları keskin bir şekilde yükseldiğinde, tüm aksiyonu kaçırmak istemezsiniz. Bu nedenle, çok erken bir ticarete girebilir veya açık bir ticareti kapatmayı geciktirebilirsiniz..

Çoğu durumda duygularımızın bizi yönettiğini unutmayın. Bu yüzden asla “Bu bana olmayacak” deme. Korku ve açgözlülüğe karşı doğal eğiliminizin farkında olun ve ticarete başlamadan önce hazırlanmış olan plana bağlı kaldığınızdan emin olun..

Hata 5 – Dersi Öğrenmemek

Başarılı bir ticaret yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, her zaman alınacak bir ders vardır. Hiç kimse sadece karlı ticaret yapmayı başaramaz ve kimse yolda biraz para kaybetmeden para kazanma noktasına gelemez..

Önemli olan, mutlaka para kazanıp kazanmadığınız değildir. Bunun yerine, bir dahaki sefere nasıl daha iyi ticaret yapabileceğiniz konusunda yeni bilgiler edinip edinmediğinizdir..

7. Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Bitcoin ticareti yaparım?

Bitcoin ticareti yapmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

Günlük ticaret para kazanmanın iyi bir yolu mu?

Günlük alım satım, alım satım için seçebileceğiniz birçok yöntemden sadece bir tanesidir. Diğer örnekler arasında salıncak ticareti veya scalping bulunur.

Birçok kişi günlük ticaretin para kazanmak için iyi bir yol olduğunu savunurken, insanların% 90’ından fazlası ilk 3 ayda günlük ticareti bıraktı..

Tutarlı olduğunuz ve oradaki diğer tüccarlardan nasıl daha iyi olunacağını öğrenmek için zaman ve çaba harcamaya istekli olduğunuz sürece her tür ticaret stratejisi işe yarayabilir..


8. Sonuç

Bitcoin ticareti konusunda pek çok zemini ele aldık, ancak sizi uyarmalıyım: Bitcoin ticaretine başlayan insanların çoğu kısa bir süre sonra, çoğunlukla başarılı bir şekilde para kazanamadıkları için durur.

İşte benim fikrim, ticarette başarılı olmak istiyorsanız, diğer girişimlerde olduğu gibi ilgili becerileri edinmek için önemli miktarda zaman ve para harcamanız gerekecek. Sadece hızlı bir para kazanmak için ticarete girmek istiyorsanız, belki de ticaretten tamamen kaçınmak daha iyidir.

Hızlı, kolay para diye bir şey yoktur – diğer tarafta risk veya dezavantaj olmadan. Bununla birlikte, kendinizi profesyonel bir Bitcoin tüccarı olmayı öğrenmeye kararlıysanız, aşağıdaki kaynak bölümümüze bir göz atın. Bu kaynaklar, mümkün olan en iyi araçları edinmenize ve eğitiminize devam etmenize yardımcı olacaktır..

Hala bazı sorularınız olabilir. Öyleyse, onları aşağıdaki yorum bölümünde bırakın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map