Kripto Para Birimlerinin Anonimliği Bölüm I – Mevcut Protokoller ve Zerocoin

Kripto para birimlerinin en büyük cazibelerinden biri, devlet kurumları veya diğer meraklı gözler tarafından tespit edilmekten kaçınma kapasiteleridir. Snowden skandalının ardından, çevrimiçi güvenliğe olan talep aşırı bir artış gördü. İçindeki mevcut gizlilik araçları Bitcoin kendi başına anonim olup olmadığı sonucuna varmak için değerlendirilmelidir. Mevcut girişimlerle birlikte anonimlik için ideal varsayımsal kripto para birimi de araştırılmalıdır. Cryptonote, sınırlamaları ve uygulanabilir uygulama stratejileri, anonim kripto para birimleri için genel kapasiteyi büyük ölçüde etkiliyor. Tamamen anonim bir kripto para birimi oluşturulabilirse, hem çevrimiçi işlem için hem de hükümetler tarafından belirlenen sınırlamalardan kurtulmak için yeni bir şafağı heceleyecektir..

Bitcoin, neredeyse anında her mesafeden fon yaratılmasına ve gönderilmesine izin veren merkezi olmayan bir araçtır. Bununla birlikte, fonlar blok zinciri olarak bilinen halka açık bir defterde belgelenmiştir. Herhangi bir işlemin geçmişi halka açıktır ve minimum gizlilik sağlar. Sıradan Bitcoin protokolü, bireysel kimlikleri gizlerken tanımlayıcılar, uzun ve karmaşık isimler olarak genel anahtarları kullanarak bunu ele alır. Bitcoin müşterileri ayrıca tek bir adresi bir kişiye bağlamaya yardımcı olmak için birçok genel anahtar oluşturur. Ancak bu örtüler, fon gönderen bir kişinin kimliğini herhangi bir adanmış avcıdan gizli tutmak için yeterli değildir. Bitcoin çamaşırhaneleri, işlem geçmişini gizlemek için işlemleri karıştıran hizmetler olan yaygın bir çözümdür.

Anonim Kripto Para Biriminde Mevcut Protokoller

Şu anda, Bitcoin büyük ölçüde anonimliğe yönlendirilebilir. CoinJoin ve CoinSwap bunu yapmak için iki güçlü mekanizma.

CoinJoin, her işlemin kimliğini karıştırmak için birden fazla işlemi bir araya getirir. Her Bitcoin değişimi, dijital bir onur tarafından belirleyici çıktıların bir listesine bağlıdır. Toplam çıktı girdi değerinden daha az veya ona eşitse işlem geçersiz kılınır ve işlem ücretleri madenciler tarafından alınır. Bu sistem, Bitcoin’i sahteciliğe karşı savunmak için kullanılır. CoinJoin’i, girdi değerlerine gruplamaktan kaçınmak için çıktı değerlerini olabildiğince tutarlı hale getirmeye çalıştığından, bunu uygulamak zordur. Ortaya çıkan çıktılar aynı anda harcanamaz, çünkü bu onları tek bir grup olarak tanımlar. Bir birleştirmeye iki ayrı taraf dahil edilmelidir ve hiçbiri tehlikeye atılabilecek merkezi bir sunucu sistemi olamaz. CoinJoin şu anda gerçekten başarılı bir şekilde uygulanmıyor, ancak DarkWallet potansiyelini tam olarak gerçekleştirmek niyetinde.

CoinSwap, işlemleri ayrı blok zincirlerinde bile merkezi bir sunucu olmadan karıştırır. Sonuç CoinJoin’e benzer. Sanki iki kullanıcı özel anahtarları bizzat değiştirmiş gibidir, ancak blok zinciri taşınan paraları göremez, yalnızca işlemi bir anormallik olarak algılayabilir. Neredeyse hiç kullanıcı bu sistemi kullanmıyorsa, işlemleri basitçe buna göre değiştirilebilir. Şu anda bunu bütün olarak uygulayan hiçbir araç yok.

Toplam Anonimliği Olan Bir Kripto Para Birimi Potansiyeli

Sıfır bilgi kanıtları, hem menşei hem de varış yeri dahil olmak üzere fonlar için tamamen izlenemez bir yol sağlama kapasitesine sahiptir. Bitcoin işlemleri, esasen eski çıktıları yenileriyle eşleyen bloklar yayınlıyor. Bunun yerine, sıfır bilgi kanıtları, madencilerin bunları bir dizi geçerli işlemde yayınladığını görecektir. Bu işlemler, her çıktının eski kümesini her yeni çıktının kümesine eşler. Bu, alıcıyı hedef adresleri seçmeye ve her birini farklı madenciler arasında ayrı ayrı dağıtmaya zorlayarak daha da ileri götürülebilir, yalnızca bloğu elinde bulunduran madenci ve alıcı fonların nereye gittiğini bilir. Tüm fonların değeri hala görünür olacak ve hesaplar arasında çıkarılan ve eklenen miktarlar karşılaştırılarak izleme sağlanabilir. Bunun çaresi, homomorfik olarak şifrelenmiş değerler olarak bilinir. Bu, her bir hizmetin verilerini diğerine ifşa etmeden birkaç hizmetin birleştirilmesine izin verir, bu durumda hizmetler cüzdan ve blok zinciridir..

Sıfır bilgi hesaplaması yapmak için, protokolü oluşturan kişi, onlara yanlış kanıtlar oluşturma kapasitesi sağlayan gizli verilere sahip olacaktır. Bu yanlış kanıtlar, yaratıcının tespit edilmeden istediği zaman para yaratmasına izin verir. Bu muazzam zayıflığın ötesinde, gerekli hesaplamalar şu an için mümkün değil. Protokol aynı zamanda güvenilir akümülatöründeki kusurları, sahada araştırma eksikliğini ve ekonomi kurtarılamayacak hale gelene kadar belirsizlik nedeniyle ekonomik çöküşü tespit edemediğini görüyor.

Zerocoin’in Bitcoin’de Anonimlik Potansiyeli

#Crypto ExchangeBenefits

1

Binance
Best exchange


VISIT SITE
  • ? The worlds biggest bitcoin exchange and altcoin crypto exchange in the world by volume.
  • Binance provides a crypto wallet for its traders, where they can store their electronic funds.

2

Coinbase
Ideal for newbies


Visit SITE
  • Coinbase is the largest U.S.-based cryptocurrency exchange, trading more than 30 cryptocurrencies.
  • Very high liquidity
  • Extremely simple user interface

3

eToro
Crypto + Trading

VISIT SITE
  • Multi-Asset Platform. Stocks, crypto, indices
  • eToro is the world’s leading social trading platform, with thousands of options for traders and investors.

Zerocoin sıfır bilgiye teşebbüs etti ve aşırı kısıtlamalara yol açtı. Bu, Zerocash olarak bilinen gizli değerler için doğrudan özel ödemelere izin veren daha verimli bir protokol haline getirildi. Zerocoin ve Zerocash, Bitcoin ağı içinde önceden var olan protokole yönelik bir dizi uzantı ve kısıtlama olarak çalışır. Zerocoins çıkarmak için herhangi bir merkezi madeni para ihraççısına gerek yoktur. Birçok düğümün güvenliği ihlal edilse bile, Zerocash protokolü, üçüncü taraf uygulamaları veya ek yazılım gerektirmeden Bitcoin kullanıcıları arasında geniş çapta dağıtılabildiği için yine de çalışabilir. Doğrudan uçtan uca işlemler de ek güvenlik sağlar. Kullanıcılar, halka açık olarak kaydedilen Bitcoin’leri anonim Zerocoinlere dönüştürür ve bu daha sonra diğer Zerocoin kullanıcılarına gönderilebilir, bunlar aynı zamanda tekrar Bitcoins’e dönüştürülebilir, ancak Zerocoins herhangi bir işlem için kullanılabileceği için bu gereksizdir. Zerocoin ile ilgili en büyük kusurlar, her bir kripto paranın aynı değere sahip olması, hiçbir komut dosyasına izin verilememesi ve özel optimizasyonlara gitmek için büyük miktarda çalışma gerekmesidir. Proje başlangıçta, kullanıcıların kendi madeni paralarını karıştırmalarına izin veren Bitcoin protokolünün bir uzantısıydı..

Önümüzdeki bölümlerde Bizans Döngüsü, DarkWallet, ve tam anonimliğe alternatifler tartışılacak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map